Filozoficzne pytania o ekologię i nie tylko | Warsztaty z prof. Arturem Szuttą


26.05 I wtorek I ul. Jaskółcza 1, Dolne Miasto | sala warsztatowa nr 1

▪ Godziny: I warsztaty w godz.10:00-11:45, II warsztat w godz. 12:00-13:45
▪ Kategoria wiekowa: młodzież i młodzi dorośli -15-25 lat
▪ Wydarzenie bezpłatne – obowiązują zapisy: Katarzyna Dobrońska k.dobronska@gcsw.pl

Co to znaczy, że coś ma wartość? Jakie są rodzaje wartości? Jaką wartość mają krajobrazy, natura, zwierzęta? Dlaczego uznajemy, że niektórych rzeczy nie wolno zniszczyć? Co sprawia, że coś wydaje nam się cenne samo w sobie? Czy mamy moralne obowiązki wobec dzikich zwierząt, nawet jeśli nie przynoszą nam żadnej korzyści? Czy dbanie o naturę sprowadza się do dbania o nasze przyszłe pokolenia i przetrwanie człowieka? Czy w imię obowiązku dbania o dobry stan przyrody powinniśmy rezygnować z pewnych osiągnięć cywilizacji (pojazdy, fabryki, rolnictwo oparte na nawozach sztucznych, etc.)? A może obecne zanieczyszczanie środowiska jest ceną, jaką musimy zapłacić, aby osiągnąć poziom rozwiniętej cywilizacji ekologicznej zdolnej do przetrwania?

Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć za pomocą eksperymentów myślowych i filozoficznej dyskusji. Podczas warsztatów z prof. Arturem Szuttą. Zapraszamy klasy licealne oraz studentów na wspólne spotkanie i kolektywne rozważania.

Artur Szutta – filozof, profesor Uniwersytetu Gdańskiego, redaktor naczelny „Filozofuj!”, specjalizuje się w etyce, metaetyce, filozofii społecznej oraz eksperymentach myślowych. Obok filozofowania uwielbia naukę języków obcych, pracę w ogrodzie i grę w piłkę nożną


Warsztaty są wydarzeniem towarzyszącym do wystawy pt. „Studiotopia 2.0. Wrażliwe dane Antropocenu”.